Halloween, Mindenszentek, Halottak Napja.
Mit is ünnepelnek a világban, Október 31, November 01, November 02 napjain?
Mi a különbség a halloween, mindenszentek és a halottak napja között?
A kelták két évszakra osztották fel az évet. A tél azaz október 31-ről november 1-re virradó éjszakán kezdődött és május 1-ig tartott. Úgy hitték, ilyenkor a napisten Samhain a halál és sötétség istenének fogságába kerül, aki október 31-én éjjel összehívja a halottak szellemeit.
A kelta papok ezért ilyenkor a hegytetőn, a szent tölgyfák alatt tüzeket gyújtottak, áldozatokat mutattak be, és a tűz körül táncoltak. November elsején reggel pedig minden családnak parazsat adtak, hogy új tüzeket gyújthassanak, és ezzel a meleggel űzzék el otthonaikból a gonosz szellemeket.
A kereszténység terjedésével nem tiltották be ezeket a pogány ünnepeket. A korai keresztények lehetőség szerint igyekeztek ezekhez igazítani az ókeresztény szokásokat. Így a mindenszentek ünnepét az egykori kelta halottkultusz napjához kapcsolták. Az új kereszténység 835-ben hivatalosan is elismerte és azóta is november 1-jén tartja az egyház az ünnepet. Majd később, november 2-át is szent nappá, a halottak napjává nyilvánították.
Mindenszentek a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja. Amíg a protestantizmus az elhunytakról emlékezik meg ilyenkor. Az ezt követő halottak napján az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő híveket ünnepli. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való általános megemlékezéssé.
Sok európai országban, mint Magyarországon is az emberek ilyenkor ünnepszerúen meglátogatják az elhunyt hozzátartozóik sírját. Gyertyákat, mécseseket gyújtanak és virágot visznek. Mivel Magyarországon a krizantém ebben az időszakban nyílik, ezzel a virággal szokták díszíteni a sírokat.
Az ünnep célja eredetileg az volt, hogy a kiszabadult lelkek újra visszataláljanak a maguk sírjába. Szívesen maradjanak lakhelyükben és ne kísértsék az élőket. A keresztények közül is sokan úgy tartották és még tartják ma is sokan, hogy a halottak ezen az éjszakán kijönnek a sírból. Ezért ilyenkor nekik is megterítettek, és minden helyiségben lámpát gyújtottak, hogy a hazalátogató lélk eligazodjon a házban.
A kereszténység terjedésével nem merültek feledésbe a régi pogány hagyományok. Az évek során pedig a szokások összevegyültek. A mindenszentek napját megelőző este, október 31. lett a halloween. Az angol „All Hallows Eve”, mindenszentek előestéje kifejezés rövidítése. Az ünnep főleg az angolszász területeken terjedt el. Ma már az egész világon ismert. Ezen az estén a gyerekek jelmezbe bújtak és végigjárják a szomszédokat, ismerősöket, az utcákat, ahol ajándékokat kapnak.
Így alakult ki a halottakra való emlékezés ünnepei:
Október 31. Halloween
November 1. Mindenszentek
November 2. Halottak napja
2015.10.31 TENGERPICI
Halloween? Mindenszentek? Halottak Napja?
2015.10.31. 13:46 ISMERETLEN.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://noshogy.blog.hu/api/trackback/id/tr518039000
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.